Wybieramy osuszacz powietrza – ranking rekomendowanych modeli

Jaro Artykuły 26 maja, 2020

Każdy, kto musiał borykać się z zalaną piwnicą, przeciekającym dachem lub pękniętą rurą w łazience wie, czym jest osuszacz powietrza. Ale mają one także zastosowanie w domu. Mniejsze modele z powodzeniem mogą posłużyć do kontrolowania wilgotności powietrza w mieszkaniu. Przyjrzyjmy się, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie osuszacza powietrza do domu. Zobaczmy też, jakie modele najchętniej wybierają Internauci.

Osuszacz powietrza do domu, na co zwrócić uwagę

Kiedy poszukujemy osuszacza do domu lub mieszkania, warto wziąć pod uwagę trzy zasadnicze parametry, które pomagają określić wydajność urządzenia oraz dopasować je do naszych potrzeb. Są to:

  • Wydajność,
  • Przepływ powietrza oraz
  • Zużycie prądu.

Wydajność osuszacza powietrza

Pamiętajmy, że te wartości, które podaje producent na ogół są wartościami maksymalnymi. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku osuszaczy kondensacyjnych, które funkcjonują najlepiej w bardzo wąskim przedziale temperatury i wilgotności (około 300C i 80%RH). Im bardziej warunki będą odbiegały od tych modelowych, tym bardziej będzie spadała wydajność sprzętu.

Jeżeli zależy nam na stałej wydajności, lepiej zdecydować się na osuszacz adsorpcyjny, który dopiero w ekstremalnie niskich lub wysokich temperaturach zaczyna słabnąć.

Jaka wydajność jest potrzebna w praktyce? Do małych mieszkań do 50m2 spokojnie możemy wybrać osuszacz o wydajności 5-10l/24h. Powyżej tej powierzchni lepiej sprawdzi się wydajność 20l/24h. W takim przypadku lepszą kontrolę nad wilgotnością dają dwa mniejsze urządzenia rozstawione po domu niż jedno większe.

Czy przepływ powietrza ma znaczenie?

Na ten parametr powinniśmy zwrócić uwagę zwłaszcza wtedy, gdy chcemy kontrolować poziom wilgoci w dużym mieszkaniu albo pomieszczeniach o skomplikowanym rozkładzie. Wtedy warto wybrać wartość jak najwyższą, aby ciepłe powietrze mogło sprawnie dotrzeć w odległe zakątki domu. W przypadku, gdy kupujemy sprzęt do kawalerki wartość przepływu nie jest aż tak istotna.

Osuszacz powietrza, a zużycie prądu

Tutaj uwydatnia się znacząca różnica między osuszaczem kondensacyjnym, a adsorpcyjnym. Te pierwsze zużywają na ogół od 150W do 450W przy pracy ciągłej. Osuszacz adsorpcyjny potrafi pobierać nawet czterokrotnie więcej energii. W ich przypadku typowe zapotrzebowanie na energię elektryczną to od 600W wzwyż.

Ranking osuszaczy powietrza

Spójrzmy, na jakie osuszacze powietrza chętnie decydują się Internauci.

  • Columbia VAC OPC 1050 – kompaktowy osuszacza kondensacyjny o wydajności 12l/24h. Cechuje się niskim zużyciem energii, zaledwie 225W. Producent oferuje w nim także funkcję jonizacji powietrza oraz wyciszony tryb nocny. Idealny wybór dla mieszkań do 25m2.
  • Sencor SDH 1020WH – to również osuszacz kondensacyjny o wydajności 10l/24h. Jest bardzo cichy, a jego pobór energii elektrycznej to tylko 340W. Wbudowane kółka umożliwiają komfortowe przestawianie go na inne miejsce. Producent deklaruje najskuteczniejsze działanie na powierzchni do 31m2.
  • Meaco DD8L – osuszacz adsorpcyjny o wydajności 20l/24h. Został wyposażony w specjalny filtr antybakteryjny z nanosrebrem oraz higrostat pozwalający na kontrolę pracy urządzenia. Maksymalny pobór mocy to 355W. Nadaje się do osuszania pomieszczeń o powierzchni do 30m2.
  • Samsung AX60R5080WD – nowoczesny osuszacz kondensacyjny wyposażony w trzy filtry dodatkowo oczyszczające powietrze (filtr wstępny, węglowy oraz HEPA). Pozwala na osuszanie powierzchni nawet do 60m2. Posiada wbudowany czujnik gazu, kurzu oraz nieprzyjemnych zapachów automatycznie dostosowując pracę urządzenia do panujących warunków. Dodatkowo jest energooszczędny. Zapotrzebowanie na energię elektryczną to zaledwie 60W pomimo imponującej mocy działania.

To najpopularniejsze modele, które chętnie wybierają inni Użytkownicy. Przed wyborem modelu warto jednak zastanowić się, jakich parametrów urządzenia potrzebujemy, aby działanie osuszacza powietrza było wystarczające. Jeśli zdecydujemy się na osuszacz o zbyt małej mocy, nie spełni ono swojej roli. Z kolei w małym mieszkaniu nie ma sensu używać urządzenia o zbyt dużej mocy, ponieważ i tak nie będziemy w stanie jej wykorzystać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *