Wilgoć powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych

Wilgoć
Jaro Rodzaje 26 maja, 2020

Prawidłowa i nieprawidłowa wilgotność powietrza w mieszkaniu

Prawidłowa wilgotność powietrza w mieszkaniu i podobnym mu pomieszczeniach zamkniętych powinna wahać się granicach od 30-40 do 60 proc. W takim nawilżeniu powietrza człowiek się czuje najlepiej. Wilgotność nie przekraczająca 60 proc. jest korzystna również dla garderoby, mebli oraz biblioteczki z książkami. Jeżeli powietrze jest zbyt suche, poniżej 30 proc. wilgotności, a nawet ok. 20 proc., jak w zimie, gdy mieszkanie jest bardzo nagrzane, trudno jest oddychać, pojawia się uczcie suchości odczuwane nosem i ustami. Suche powietrze jest niekorzystne dla mebli drewnianych, które mogą popękać. Podobnie jest w przypadku pakietu i drewnianych podłóg.

Powietrze o największej wilgotności ok. 90% może wystąpić w okresie ciepłego i  deszczowego lata. Zbyt duża wilgotność może być przyczyną chorób dróg oddechowych, bólu głowy i złego samopoczucia. Zawilgocone powietrze powoduje osadzanie się pary wodnej na ścianach i szybach.

Skutki zdrowotne nieprawidłowego nawilżenia powietrza

Suche powietrze, które wchłaniane jest przez człowieka, skutkuje pobieraniem przez organizm wody zgromadzonej w błonach śluzowych i skórze. W konsekwencji pojawia się suchość w nosie, gardle (odczuwana jako drapanie) i wysuszenie śluzówek. Zbyt mała wilgotność powietrza przyczynia się do pojawienia się kaszlu i problemów skórnych, takich jak swędzenie i stany zapalne skóry. Osoby mające problemy alergiczne są szczególnie narażone na negatywne skutki suchego powietrza w mieszkaniu. Wysuszenie śluzówek prowadzi do przekrwienia oczu, pieczenia i łzawienia.

Z kolei zbyt wilgotne powietrze jest doskonałą pożywką dla rozwoju grzybów, pleśni i roztoczy. Człowiek przebywający w pomieszczeniu o zbyt dużej wilgotności nie czuje się najlepiej, odczuwa duszność, zmęczenie i narażony jest na infekcje układu oddechowego, podobnie jak w przypadku zbyt suchego powietrza.

Niezwykle istotne jest, by zwracać uwagę na wilgotność powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych. Nie może być ono zbyt suche i za wilgotne. Optymalna wilgotność powietrza ma bowiem wpływ na stan zdrowia, samopoczucie oraz komfort przebywania w mieszkaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *