Szerokie zastosowanie olejów – co wybrać do kompresorów

Jaro Artykuły 3 listopada, 2021

Funkcjonowanie wielu maszyn uzależnione jest od wykorzystywania odpowiednich smarów. Dlatego oleje i ich właściwy dobór może mieć kluczowe znaczenie dla funkcjonowania różnych urządzeń. Nie inaczej to wygląda jeśli weźmie się pod uwagę sprężarki. Funkcjonowanie tego urządzenia również będzie związane z wykorzystywaniem oleju. Jeśli zostanie on odpowiednio dobrany ograniczone będzie ryzyko usterek w takim urządzeniu. Warto więc postarać się o właściwe dobranie oleju.

Jakie zadanie ma olej w kompresorach?

Olej do kompresorów powinien zostać dobrany w odpowiedni sposób, ponieważ jest to środek, który ma za zadanie zmniejszenia siły tarcia między poszczególnymi elementami urządzenia, które wykonują ruch w trakcie pracy kompresora. Środek smarny gwarantuje płynną pracę, a jednocześnie chroni poszczególne elementy przed nadmierną eksploatacją. W urządzeniu generowana jest wysoka temperatura i choćby z tego powodu wykorzystanie oleju będzie bardzo istotne. Olej odpowiada za zmniejszenie temperatury części w sprężarce, które w trakcie pracy naturalne będą się nagrzewać. Olej jednocześnie będzie także zmniejszał siłę tarcia i dlatego wykorzystanie odpowiedniego oleju wydłuży czas użytkowania danego sprzętu.

Jakie właściwości będzie miał dobry olej?

Wybierając olej do różnych urządzeń warto zwrócić uwagę na jego parametry. I tak między innymi samozapłon powinien być przy temperaturze nie większej niż 350 stopni Celsjusza, zapłon oscylować około 100 stopni, natomiast nie powinno być w oleju więcej niż 3% siarki, a wilgotność oleju powinna być poniżej 1,5%. Zwracając uwagę na te parametry będzie można szukać właściwego dla siebie oleju zapewniając maszynie komfortowe warunki pracy.

Szerokie zastosowanie różnych olejów

W przypadku olejów stosowanych w różnych maszynach będziemy mieli do czynienia z olejami mineralnymi i syntetycznymi. W przypadku olejów syntetycznych ich właściwości dłużej są utrzymywane, jednak i cena takich olejów będzie większa. W zależności więc od potrzeb można dopasować olej do miejsca, w którym będzie wykorzystywany. A o samych olejach można mówić bardzo szeroko. Stosowane są jako produkt smarny, jednak są one dużo szerzej wykorzystywane i ze względu na swoje właściwości palne mogą być stosowane w różnych miejscach, także jako paliwo opałowe. Co ciekawe oleje są między innymi wykorzystywane powszechnie w Kościołach, gdzie popularne są tzw. oleje do świec liturgicznych. Co może być dla niektórych zaskakujące, te oleje nie są wykonane z wosku, zaś z plastiku, a w środku mają właśnie wkład wypełniany olejem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *