Parametry osuszaczy powietrza

Parametry techniczne
Jaro Rodzaje 26 maja, 2020

Osuszacze powietrza – kryteria wyboru

Komfort życia mieszkańców uzależniony jest od wielu aspektów. Istnieje szereg czynników wpływających na pogorszenie jakości przebywania w pomieszczeniu. Jednym z nich jest wysoka wilgotność powietrza, która przyczynia się do rozwoju mikroorganizmów, takich jak grzyby i pleśń, a także do nieprzyjemnego zapachu. Wilgotna elewacja wiąże się również z ponoszeniem dodatkowych kosztów związanych ze spowolnieniem wykonywania prac remontowych czy zwiększonymi kosztami ogrzewania pomieszczeń. Zakup osuszacza powietrza to remedium na mokre ściany. Jednak przed zakupem takiego urządzenia warto zaznajomić się z parametrami, które wpłyną na lepszą pracę pochłaniacza wilgoci.

Najistotniejsze parametry osuszaczy powietrza

Wydajność

Wskaźnik ten przelicza się w litrach na dobę. W pomieszczeniu o dużej wilgotności powietrza wystarczy od 5 do 10l/24h. W mieszkaniach o powierzchni około 50 – 60m2 odpowiedni będzie mocniejszy sprzęt – około 20l/24h. Do piętrowych domów lepiej wybrać dwa mniejsze osuszacze niż jeden większy.

Przepływ powietrza

Parametr ten definiuje się jako ilość wymian powietrza w danym pomieszczeniu, przeliczając na godzinę. Wpływa on na efektywność urządzenia, ponieważ wydajność osuszacza wzrasta wraz ze zwiększonym przepływem powietrza. Jeśli celem osuszacza jest praca w niewielkim pomieszczeniu, to wystarczy niski lub najniższy poziom przepływu z dostępnych. W sytuacji, gdy urządzenie poszukiwane jest do zredukowania wilgotności w większym mieszkaniu lub po jego zalaniu, to niezbędny jest przepływ powietrza na wysokim poziomie.

Zużycie prądu

Moc przeciętnego osuszacza powietrza używanego w domach lub mieszkaniach wynosi (przy ciągłej pracy) 150 – 450 W. Mniejsze zużycie można uzyskać, korzystając z higrostatu. Wynosi ono wtedy kilkanaście watów w trakcie pracy samego wentylatora. Po włączeniu kompresora możliwe jest osiągnięcie pełnej katalogowej mocy. Zdecydowanie więcej prądu zużywają urządzenia adsorpcyjne – od 600 do 800 W podczas pracy.

Pojemność zbiornika na wodę

Typowe osuszacze powietrza mają wbudowane zbiorniki na wodę o różnej wielkości (od 1,2l do 5l). Dodatkowo większość z nich wyposażono w wyłączniki przepełnieniowe, które wyłączają zapełniony zbiornik. Wielkość zbiornika ma znaczenie w sytuacji, gdy osuszacz pracuje w trybie ciągłym. W takim przypadku konieczne może stać się wylewanie zawartości zbiornika nawet kilkanaście razy na dobę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *