Właściwie dobrane części zabezpieczające to podstawa sprawnie funkcjonującego sprzętu. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że stosownie osuszaczy powietrza może mieć istotne znaczenie dla pracy kompresora. Filtracja sprężonego powietrza pozwala przedłużyć żywotność wszystkich elementów sprężarki oraz zwielokrotnić jej wydajność. W konsekwencji uzdatnianie sprężonego powietrza prowadzi do obniżenia kosztów związanych z użytkowaniem kompresora.
Dlaczego osuszacz powietrza jest tak ważny w przypadku korzystania z kompresora?
Kompresor wytwarza sprężone powietrze, do którego zostały wprowadzone znaczne ilości zanieczyszczeń. Para wodna wraz z cząstkami stałymi może niekorzystnie wpłynąć na wydajność produkcji powodując korozję instalacji. W celu uniknięcia takiej sytuacji oraz zapewnienia ciągłości procesów produkcyjnych, należy zaopatrzyć się w osuszacz powietrza, który jest w stanie skutecznie zapobiec korozjom elementów kompresora. Ponadto dzięki filtrom sprężonego powietrza częste przeglądy nie są konieczne.
Rodzaje osuszaczy w zależności od temperatury panującej w pomieszczeniu – jak dobrać?
Osuszacze ziębnicze
Działanie osuszaczy ziębniczych (kondensacyjnych) polega na schłodzeniu powietrza do temperatury bliskiej temperaturze zamarzania wody. Następuje wtedy skroplenie zawartej w powietrzu wilgoci. Ciecz zostaje odprowadzona do separatora wody, a w kolejnym etapie zostaje usunięta na zewnątrz osuszacza.
Osuszacze adsorpcyjne
Osuszacze adsorpcyjne wykorzystują czynnik higroskopijny np. aktywowany tlenek glinu, żel krzemionkowy czy chlorek litu i w ten sposób usuwają wilgoć zawartą w powietrzu. Natomiast osuszacze adsorpcyjne sprężonego powietrza obniżają poziom wilgotności powietrza dzięki wytworzeniu ciśnienia. Ten rodzaj urządzenia znajduje zastosowanie w przemysłowych lub warsztatowych aplikacjach.
Osuszacz adsorpcyjny a kompresor
Do eliminacji wody ze sprężonego powietrza zwykle wykorzystuje się osuszacze ziębnicze. Osuszacze adsorpcyjne stosuje się jedynie w szczególnych przypadkach np. jeżeli instalacja przebiega na wolnym powietrzu. Dlatego osuszanie powietrza pochodzącego z kompresora zwykle kojarzy się ze stosowaniem metody polegającej na chłodzeniu powietrza.
Jak właściwie dopasować osuszacz do sprężarki?
Dobierając filtr należy:
- ocenić typ i średnicę gwintu,
- rozważyć zakres filtracji, który zależy od warunków otoczenia np. w branży medycznej powietrze powinno być całkowicie wolne od zanieczyszczeń,
- rodzaj spustu.
Jakie parametry wziąć pod uwagę przy wyborze osuszaczy powietrza?
Przepływ powietrza
Przepływ powietrza określa ile razy w ciągu godziny doszło do wymiany powietrza w pomieszczeniu. Ten parametr ma istotny wpływ na wydajność sprzętu, ponieważ im większy przepływ, tym większa wydajność.

Mokre ściany
Wydajność
Wydajność osuszaczy powietrza podaje się w litrach na dobę. Warto uświadomić sobie, że im niższa temperatura oraz wilgotność powietrza, tym mniejsza wydajność tego urządzenia.
Zużycie prądu
Zdecydowana większość producentów oferuje osuszacze z wbudowanym higrostatem, który pozwala zmniejszyć zużycie prądu. Należałoby jednak zauważyć, że włączenie kompresora wiąże się z osiąganiem pełnej mocy.
Pojemność zbiornika na wodę
Jeżeli osuszacz pracuje w trybie ciągłym, przy zakupie należy uwzględnić pojemność separatora wody. Warto również sprawdzić, czy wybrane urządzenie posiada wbudowane wyłączniki przepełnieniowe.
Cena osuszacza – od czego zależy?
W przypadku osuszaczy powietrza sprężonego, wyższa cena nie zawsze oznacza zwiększoną wydajność. Wybierając odpowiedni sprzęt, w pierwszej kolejności powinno się przyjrzeć wszystkim parametrom (zostały one wymienione powyżej). Aby usprawnić działanie tego urządzenia, wystarczy jedynie zadbać o jak najczęstsze wymienianie całej kubatury osuszacza.
Dodaj komentarz