Jak działa osuszacz powietrza?

Jaro Artykuły 26 maja, 2020

Każdy, kto kiedykolwiek usiłował osuszyć zalaną piwnicę albo łazienkę po pęknięciu rury w ścianie wie, jak uciążliwy i długotrwały jest to proces. Należy go przeprowadzić umiejętnie i możliwie szybko tak, aby na ścianach nie pojawiła się pleśń oraz grzyby. Najlepszym rozwiązaniem, jakie możemy zastosować w takiej sytuacji jest osuszacz powietrza. Tłumaczymy zasadę jego działania i doradzamy, jaki osuszacz powietrza wybrać!

Rodzaje osuszaczy powietrza

Na rynku odnajdziemy dwa rodzaje osuszaczy powietrza:

  • Kondensacyjne (zwane także ziębniczymi) oraz
  • Adsorpcyjne

Różnią się one pomiędzy sobą nie tylko budową i zasadą działania, ale przede wszystkim zastosowaniem. Zawsze kiedy wybieramy osuszacz powietrza musimy dopasować jego rodzaj i moc do konkretnego celu. Inaczej nie spełni on swojej roli.Zasadniczą rolą osuszacza jest wychwycenie wody w postaci gazowej z powietrza i skroplenie jej w ciecz, która gromadzi się w specjalnym, dedykowanym zbiorniku lub jest bezpośrednio odprowadzana do kanalizacji. To doskonały sposób na obniżenie wilgoci powietrza bez ingerencji w strukturę budynku.

Jak działa kondensacyjny osuszacz powietrza?

Osuszacza tego typu najbardziej przypomina w budowie lodówkę lub klimatyzację. Główne elementy tego urządzenia to sprężarka, dwa wymienniki ciepła (jeden ma za zadnie chłodzić, drugi przeciwnie – grzeje) oraz wentylator.

Skraplanie wody działa w oparciu o efekt rosy, który wykorzystuje gromadzenie się wody na chłodnych powierzchniach. Inaczej niż w przypadku klimatyzacji samochodowej, w tego typu osuszaczach nie trzeba wymieniać czynnika chłodzącego, ponieważ układ chłodniczy jest hermetyczny. Wystarczy raz na jakiś czas wymienić lub oczyścić filtr powietrza.

Co to jest osuszacz adsorpcyjny?

Ten rodzaj osuszacza wykorzystuje skraplanie się wody na powierzchni pokrytej adsorbentem. Głównym elementem urządzenia jest rotor pokryty substancją powodującą gromadzenie się na nim wody. Najczęściej jest to żel krzemionkowy. Woda zgromadzona na rotorze może – albo skraplać się bezpośrednio do zbiornika (w przypadku osuszaczy domowych) albo zostać odprowadzona w drugim obiegu powietrza poza pomieszczenie. To drugie rozwiązanie częściej widuje się w osuszaczach przemysłowych.

Zasadnicze pytanie jednak brzmi, jak dobrać rodzaj osuszacza powietrza do swoich potrzeb?

Jak wybrać osuszacz powietrza?

Osuszacz kondensacyjny potrafi być bardzo wydajny. Ta wysoka wydajność dotyczy jednak wąskich warunków termicznych i wilgotnościowych. Większość producentów deklaruje, że urządzenie wykazuje największą efektywność w temperaturze około 300C oraz przy wilgotności 80%RH. Poniżej tych wartości moc osuszacza zaczyna drastycznie spadać. Przyjmuje się, że wystarczy spadek temperatury o kilka stopni i wilgotności o około 10-20%HR, aby wydajność osuszacza spadła o połowę. Przy spadku temperatury o 100C ich moc to zaledwie jedna trzecia wartości znamionowej.

Z kolei osuszacz adsorpcyjny wykazuje znacznie większą tolerancję dla zmiennych warunków otoczenia. Wydajność jest na ogół stała. Dobrze sprawdzają się przy niskiej wilgotności (nawet 30%), jak i w temperaturze bliskiej 00C. Ich słabość polega na tym, że zużywają znacznie więcej energii elektrycznej. Są także dużo bardziej delikatne i trzeba uważać, aby nie korzystać z nich tam, gdzie panuje wysokie zapylenie z uwagi na możliwość uszkodzenia rotora. Z tego względu to dobry wybór do zalanej piwnicy, ale już niekoniecznie na plac budowy.

Jak dobrać moc osuszacza powietrza?

Moc osuszacza powietrza powinna być dobrana do aktualnych potrzeb. Wydajność tego typu urządzeń określa się w l/h, ewentualnie l/24h (litry na godzinę lub dobę). Miejmy jednak świadomość, że podane wartości mają charakter maksymalny. To znaczy, że jeżeli stworzymy warunki odbiegające od docelowych dla danego typu osuszacza, efekt jego zastosowania będzie mniejszy.

Do małych mieszkań, jak kawalerka do 50m2 w zupełności wystarczy nam osuszacza o wydajności 5-10l/24h. Jeżeli chcemy osuszać większe mieszkanie, powyżej 50m2 lepszym rozwiązaniem będzie sprzęt o wydajności ok. 20l/24h.

Warto także zwrócić uwagę na rozkład pomieszczeń w mieszkaniu. Jeżeli ich układ jest prosty, możemy zamontować jeden osuszacz o większej mocy. Jeżeli jednak kupujemy osuszacz do dużego mieszkania lub piętrowego domu, lepiej wybrać dwa sprzętu słabsze niż jeden mocniejszy.

Kiedy wybieramy osuszacz powietrza zawsze rozważmy w pierwszej kolejności, w jakich warunkach będzie pracował kupiony sprzęt, a następnie, jak mocno będzie on eksploatowany. Pozwoli to na zachowanie dobrej relacji ceny do wydajności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *